Co bylo odhaleno pod zemí

Sice jen málokomu se tuto památku podařilo navštívit, přesto patří mezi ty nejzajímavější a nejpozoruhodnější. Řeč je o Terakotové armádě. Je to památka, která patří mezi Světové dědictví UNESCO. Právem. Tato zajímavá stavba pochází ze 3. století před naším letopočtem a najdeme ji v čínské provincii Šen-si. Nad tímto objevem si vědci lámou hlavu od roku 1974, kdy na zdejším poli kopali zemědělci půdu a při tom nacházeli drobné úlomky keramiky a bronzové části zbraní. Ihned je předali archeologům a ti zde během následujících měsíců odkryli 4 místnosti o rozloze 56 km2 s největší sbírkou soch, jaká byla dosud nalezena.

Terakotová armáda

      Každá ze soch je zpodobněna velmi realisticky. Rozlišené jsou hodnosti jednotlivých postav, takže je možné rozeznat je od sebe podle postavení, gesta nebo speciální výzbroje. Sochy jsou vytvořeny v nadživotní velikosti, výška jedné se pohybuje okolo 175-185 cm. Nalezeny byly spolu s opravdovými zbraněmi z bronzu a dřeva. Není možné najít dvě stejné postavy. Každá má originální detaily a je zpracována úplně jedinečně. Kromě soch bojovníků je zde také mnoho z hlíny vypálených koní.

      Část prvního a druhého objektu je poničena ohněm a kouřem. Jedná se pravděpodobně o stopy rabování armády Siang Jüa. Tato skutečnost byla odvozena také z faktu, že část soch postrádá své zbraně, které si téměř s jistotou odvezla zmíněná armáda.

Sochy Terakotové armády

              Po dokončení vědeckých bádání byla je památka volně otevřena a zpřístupněna turistům. Jenže postupem času bylo zjištěno, že silně znečištěné čínské ovzduší, prachové částečky, které se vířily při návštěvách turistů a pozměněná vlhkost, sochám a celému objektu nesvědčí. Proto byla také jedna z částí celého komplexu uzavřena. Dnes přístupný zbytek výstavy ale stále stojí za návštěvu a za zhlédnutí. Část objektu, kam se návštěvníci podívat nemohou je nahrazena alespoň přesnými modely.