Proč podrobit koberec občasnému čištění strojem

Koberec je textilie

Co uděláte jako jednu z prvních věcí, jestliže se vrátíte domů z turistického výletu, kde jste nachodili přes třicet kilometrů? Svléknete propocené tričko, kalhotky, trenýrky a ponožky a odložíte je mezi špinavé oblečení určené pro praní v automatické pračce. Nad tímto postupem se nikdo nepozastaví a je to naprosto běžné v každé rodině, kde se lidé snaží být čistotní a udržovat pořádek.

koberec v místnosti

A co uděláte jednou či dvakrát týdně s vaším kobercem? Vytáhnete ze skříně sáčkový vysavač a odsajete prach z jeho povrchu v domnění, že jste koberec vyčistili.

Mezi kobercem a vašimi ponožkami a tričkem však není žádný zásadní rozdíl, vše jsou textilní vlákna, pouze je rozdíl v jejich zpracování a tvaru a ve způsobu využívání. Jenže ponožky vložíte do pračky, zatímco koberec pouze podrobíte suchému vysávání. Můžete namítat, že ponožky jsou propocené a zapáchají, zatímco koberec ne, ale ono to není tak docela pravda.

kobercová vlákna

Nečistota a zápach

Vysávání koberců sáčkovým vysavačem bylo od doby svého vzniku založeno na nasávání převážně suchých nečistot, tedy zejména prachových částic, drobků z pečiva, vlasů, chlupů atp. To ale nejsou zdaleka všechny nečistoty, které se tu usazují. Nezapomínejte, že na koberec dopadá i mastnota z přípravy jídel v kuchyni, co se víří vzduchem, vodní pára a vlhkost, která je součástí vzduchové hmoty, a pak je ve hře ještě jedna zásadní věc – naše chodidla.

Kdybychom se nad kobercem vznášeli, zůstal by mnohem déle čistý, jenže chůze po koberci naboso či v ponožkách do něj vtírá náš mastný pot, takže svým způsobem po určité době koberec připomíná ty ponožky odložené z turistického výletu. A v takové chvíli pak už přichází na řadu profesionální čištění koberců v Praze, které mokrou cestou takříkajíc napodobí praní prádla v pračce a zbaví kobercová vlákna nejen nečistot, ale i typického „ponožkového“ odéru.