BMI online prozradí, zda jste přibrali

Výpočet BMI má velice jednoduchý postup. Do tabulky zadáte svoje pohlaví, výšku, váhu, rok narození a online získáte okamžitý výsledek. Ihned přesně víte, na čem jste. Budete-li svoji váhu sledovat, delší dobu, osobní graf vám potom ukáže, jak si stojíte s vaší hmotností v průběhu času. Jak BMI ovlivnit správným směrem? Především se musíte pravidelně hýbat. V tomto ohledu jsou bohužel čísla alarmující. Tak začněte správně žít, abyste toho potom nelitovali. Udělejte něco pro sebe.

bmi index

Minimální fyzická aktivita

Celých 40 % dospělých obyvatel České republiky ze zkoumaného vzorku Českého statistického úřadu z roku 2017 uvedlo, že se ve volném čase nevěnuje žádné sportovní aktivitě, a to bohužel ani rekreačně. O pravidelném sportování s vyšším fyzickým nasazením už vůbec nehovoříme. Smutnou skutečností je, že index tělesné hmotnosti u nás v průměru dosahuje hodnoty 25,2. To rozhodně není dobrá vizitka. Pohybuje se totiž už nad hranicí zdravé váhy, a to nad její horní hodnotou. Směřujeme tedy jednoznačně k nadváze.

tabulka váhy

Muži se více hýbou

Mluvíme-li o sportovním vyžití, podle zmiňovaného průzkumu jsou na tom muži o něco lépe než ženy. Pánové se hýbou 3,6 hodiny za týden, ženy pouze 3,2 hodiny. Jde samozřejmě o průměrné hodnoty, protože aktivní sportovci se pohybují mnohem více, ale máme mezi sebou i lidi, kteří do fitness centra nebo tělocvičny za celý rok vůbec nevkročí. Jejich BMI je potom názorným obrázkem takového chování. Málokdo z nás totiž má od přírody tak dobře fungující metabolismus, že mu k udržení správného rozmezí hodnot BMI stačí jenom dodržovat vhodný jídelníček. Pohyb potřebují obě pohlaví, muži i ženy.

Ženy dbají na stravování

BMI zrcadlí také způsob našeho stravování. V něm jsou při porovnávání naopak výrazně napřed ženy, které si častěji hlídají skladbu pokrmů. Promítá se to například v konzumaci zdravých potravin. Dvakrát nebo dokonce ještě vícekrát denně si dopřeje ovoce 21 % žen, ale bohužel pouze 12 % mužů. Ženy jedí také mnohem větší množství zeleniny než jejich protějšky opačného pohlaví.