Kam míříme?

Během desítky let se z mobilu, který byl mohutný, černobílý a s anténkou se stala placka ani ne o nic menší, ale za to tenčí a elegantnější. Místo obrovských tlačítek a spousty plastu okolo tu máme pouze obrazovku s případným jediným tlačítkem. Od prvního smartphonu se rok co rok hrnou na trh nové modely, z nichž každý je něčím odlišný a nějak vylepšený. Změny to ale nejsou nijak zásadní.

Výrobci se snaží upoutat zákazníka zejména v těchto oblastech:
1.       Velikost paměti (Vnitřní a RAM)
2.       Kvalita fotoaparátu
3.       Kvalita reproduktorů
4.       Velikost obrazovky, váha zařízení, design
5.       Rozlišení, grafika
6.       Odolnost zařízení vůči vnějším vlivům

Proč nemůžu mít všechno?

Když se nad tím zamyslíte, vybaví se vám nějaký produkt, který by vynikal nad ostatní úplně ve všem? Já jsem ještě o žádném takovém neslyšel, ale pokud vy ano, tak mi o něm určitě dejte vědět. Neobyčejné kvality v jedné oblasti bývají bohužel téměř vždy kompenzovány průměrností v oblastech ostatních a mnohdy i nedostatečnou kvalitou tam, kde to nesouvisí s hlavní předností.

Na jednu stranu musím uznat, že většina z nás by nedokázala plně využít nejlepší možné funkce ve všech oblastech, a tudíž ani není důvod si je kupovat. Na druhou stranu by přeci jen mohl existovat mobil, který by měl všechny funkce nejlepší na trhu. Vždyť by to byl technický skvost!

Jeho cena by ovšem s jeho neobyčejnými vlastnostmi nemohla být obyčejná, takže by si ho pořídili jen opravdoví nadšenci. Vyplatilo by se vůbec společnostem vyvinout zařízení, které by mělo prodejnost jen několik málo stovek kusů?

Součastná situace spotřebitelům, kteří hledají ideální možnost pro své individuální potřeby, vůbec nezlehčuje proces vybírání. Musí opravdu procházet trh a hledat zařízení, které v popředí má právě ty vlastnosti, jež jsou pro něho důležité a zároveň žádnou z nich upozaděnou. I nakupování proto stojí spoustu práce a námahy a ani najít ten nejvýhodnější model neleze „zadarmo“.