Tipy na dystopické knihy

Příběh služebnice

Kniha, která u nás dostála oblíbenosti především díky seriálu, který v roce 2017 natočilo HBO. Seriál má zatím čtyři série, a připravuje se pátá. Děj ukazuje republiku Gileád, která se rozprostírá na území bývalého USA. Po řadě ekologických krizí a radikálnímu snížení plodnosti u žen, se nastolil totalitní režim, který ustanovil, že všechny ženy, které jsou doposud plodné, se stanou takzvanými Služebnicemi. Ty jsou přiděleny k rodinám bohatých mocnářů a jejich manželek, kde musí trpět znásilňování ze strany mužů za asistence jejich manželek a porodit jim dítě, které už nikdy neuvidí. Hlavní hrdinka June je přidělena do rodiny jednoho z nejmocnějších mužů Gileádu a zoufale se snaží najít způsob, jak utéct za svým manželem, kterému se podařilo utéct do Kanady a zachránit přitom pětiletou dceru, která jí byla odebrána a umístěna do náhradní rodiny. Tato kniha je děsivá, a to především pro ženy. Zvláště poté, co se v USA převratově změnil potratový zákon, vás bude z knihy mrazit v zádech.

kniha

Dárce

Příběh, který byl rovněž zfilmován, je znepokojivý snímek o daleké budoucnosti, v které figuruje takřka dokonalá společnost. Na Zemi se povedlo vymýtit veškeré rozdíly, nemoci a lidské vlastnosti jako závist, smutek, zlobu. Ale zároveň tím všechny připravili i o možnost radosti, lásky a opravdového štěstí. V příběhu se setkáváme s dvanáctiletým Jonasem, kterému bylo zvoleno povolání Příjemce. Má od starého a moudrého Dárce přijímat všechny vzpomínky na dobu před společenstvím, které se však nikdy nesmí dostat mezi ostatní. Když díky vzpomínkám Jonas pochopí, jak zvrácené a kruté ve skutečnosti společenství je, rozhodne se vzpomínky osvobodit – i za cenu vlastního života.

čtení

Vox

Slyšeli jste od některých mužů někdy v nadsázce slova, kéž by ženy nemohly mluvit? V této knize muži přivedli tuto větu do reality. Ženám je přiděleno pouze sto slov denně. Za každé navíc následuje trest v podobě elektrického proudu. Hlavní hrdinka, bývalá vědkyně Jean, se odmítá smířit s tím, jak ženy skončily. Když se jí naskytne pracovní příležitost, během které může zase svobodně mluvit, rozhodne se, že udělá vše proto, aby vrátila hlas nejen sobě, ale i své malé dceři a všem ženám na světě.