Humanoidní roboti

IT

Je rok 1920 a slavný spisovatel Karel Čapek vydal vědeckofantastické drama R.U.R. (Rossumovi univerzální roboty). Příběh, který varuje před negativními vlivy techniky a obavami o budoucnosti lidstva. V našem příběhu lidstva nás sice nevyhubili, ale stále je to nejdiskutovatelnější téma už několik let.
Robot Pepper
S chytrým humanoidním robotem se lidstvo setkalo 19. Dubna roku 2015 Hongkongskou společností Hanson Robotics. Výjimečnost tohoto robota je člověku podobný vzhled, výrazy, gesta a inteligentní odpovědi na otázky předem vybraných témat. Novinkou loňského roku byla její nová schopnost zpěvu, která se objevila v jedné americké talkshow. Sophia je navržena podle zesnulé herečky Audrey Hepburnová, která byla ve své době velice půvabná. I podle toho se řídili vývojáři, kteří chtěli, aby robot více zapadl mezi lidskou společnost.
Robot budoucnosti
Co je překvapivé, tak Sofie umí vyjadřovat své pocity. Dokáže vyjádřit, jak se cítí, co jí štve. Díky těmto emocím přizpůsobuje svojí mimiku ve tváři. Naneštěstí je stále co vylepšovat a je tak jasné, že její odpovědi na některé záludné otázky o budoucnosti robotů jsou jen doplněné lidským zásahem do systému.
Robotická práce se v domácnosti stala důležitým pomocníkem, který hravě dokáže vyčistit nepořádek. Ale co takový robot, který si s vámi bude povídat? S tímto nápadem přišli francouzští vědci ve spolupráci s japonskou společností SoftBank Robotics. Robot jménem Pepper je „upovídaný“ společník, který pomáhá v sociální sféře se staršími lidmi. Vede je k aktivnímu stárnutí a dokáže držet za ruku, pokud se člověk cítí sám. I tento humanoidní robot je stále na začátku svého vývoje, ale přesto jeho odpovědi vás dovedou k údivu. V některých institucích je tento humanoid již využíván a sklízí samé úspěchy. Můžete ho vidět například na letišti v Praze či v některých bankách.
Budoucnost těchto humanoidních robotů je stále velkým otazníkem, zda budou součástí všech domácností jako jsou televize a nebo katastrofou pro lidstvo.