WhatsApp přestal podporovat několik typů mobilních telefonů

IT

Bohužel bylo oznámeno, že počátkem roku 2020, WhatsApp přestane fungovat pro určité verze operačních systémů smartphonů. A to již od 1. ledna. Hlavně se jedná o mobily běžící na Windows Phone.

Právě tento systém už není moc rozsáhlý a Microsoft dokonce v prosinci oznámil zastavení aktualizací pro všechny jeho verze, tedy jak 8 (Apollo) tak i 10. Verzi 7 snad ani není třeba zmiňovat. Důvodem je zřejmě nevelká popularita na trhu. Windows nikdy nedokázal překonat ať už Android, tak iOS. Byť se ani dotknout jejich vysoce nastavených latěk.
windows phone nokia

Windows Phone ovšem není jediný operační systém, pro který bude ukončena podpora. Jedná se i o Google Android 2.3.7, který se prodával do roku 2011, a Apple iOS 7. Ten se na trhu poprvé objevil před 6 lety.

Samozřejmě se neví přesná čísla uživatelů, kteří přijdou o WhatsApp. Možný odhad je takových… 10-15 milionů. V letech 2013-2017 se napočítalo 1,5 bilionů aktivních uživatelů za měsíc. Pochybuji, že by se letos tento počet nějak výrazně lišil a majitelů Androidu 2.3.7 a Windows Phone taky nebude mnoho. Vlastníků Apple iOS 7 bude ale víc.
whatsapp na domovské obrazovce

Pokud se vás toto oznámení týká a zuby nehty nechcete o aplikaci přijít, bude třeba zakoupit nový smartphone. A to nejlépe s nejaktuálnějším operačním systémem (Android 10 a iOS 13), protože rovnou budete mít na pár let vystaráno s kompatibilitou nejrůznějších programů.

Jestli vás ale WhatsApp až tak nehicuje, lze místo něj nainstalovat alternativu. Doporučil bych Signal – má kompletní, silné šifrování a nepřijdete ani o videohovory. Šifrování je navíc open-source, takže jakýkoliv zkušenější programátor může nalezenou mezeru opravit. Taky si můžete nastavit automatické mazání zpráv, pokud jste opravdu hákliví na své soukromí. Pro někoho jedinou výtkou může být nepřítomnost animovaných emotikonů. Do Signalu si ale můžete pár kliknutími vložit vlastní.