Praxe ve firmách: výhra nebo ztráta času?

Typickými stážisty ve firmách jsou studenti středních a vysokých škol. Pro některé jde o povinnou část studia, zatímco další chtějí “jen” vylepšit své kariérní vyhlídky. Nicméně, i stáže mají svá úskalí, a stává se, že stážista firmu opouští otrávený a znechucený. Proč tomu tak je? Důvodů může být mnoho, od mezilidských konfliktů až po problémy s firmou samou. Na druhou stranu, stáže často vyústí i v nabídku stálého místa. Studenti, kteří si vybírají stáže, by se tak měli opravdu zamyslet, zda se jim jejich rozhodnutí vyplatí.
 zápisky z počítače

§  Výhody stáží

Jak bylo řečeno výše, stáže jsou skvělým způsobem, jak nasbírat tolik potřebnou praxi ve firmách. Nejen, že si student otestuje všechny své vědomosti, ale také si ověří, zda je pro něj zvolený obor skutečně tím pravým. Prostředí školy je jakousi bublinou, a mnoho mladých lidí si teprve v praxi uvědomí, co všechno obor v praxi obnáší. Typickým příkladem tohoto prozření mohou být například studenti přírodních věd, kteří až v praxi zjišťují, jak velkou část jejich práce bude tvořit administrativa a práce s počítačem. Budoucí učitelé si poprvé zkusí, jaké to opravdu je, stát před třídou třiceti dětí. Kromě praxe může být placená stáž i vítanou alternativou k nekvalifikovaným letním brigádám. Studentům tak odpadá povinnost se v létě prodírat nekvalifikovanými pracovními pozicemi, a místo toho mohou dělat se svým časem něco smysluplného. Stáže jsou zároveň výhodné i pro budoucí zaměstnavatele. Zejména absolventů technických oborů je nedostatek, a stáže jsou pro firmy šancí vybrat si talentované zaměstnance ještě před dokončením školy.
 nová přátelství

§  Nevýhody

Jak bylo napsáno výše, stáže jsou skvělou příležitostí k získání praxe a nabytí nových dovedností. Zároveň zájem o stáže ve firmách roste každým rokem, a zájemců je více než míst. Toho se bohužel některé firmy naučily zneužívat, a stážisty si pletou s uklízečkami či sekretářkami. Pokud se student dostane do takové firmy, a podepíše smlouvu, zjistí brzy, že jeho hlavní prací jsou nekvalifikované činnosti, jako je kopírování či vaření kávy. K reálné práci se pak dostává jen pomalu, obtížně, a často vůbec ne. Je proto dobré se hned od začátku domluvit, co přesně bude stáž zahrnovat, a jak bude probíhat. S tím souvisejícím častým nešvarem ve firmách je nefungující komunikace mezi jednotlivými odděleními. To pak často vede k tomu, že personální oddělené přidělí stážistu k pracovní skupině, která pro něj ale nemá žádné využití. Varovné signály tohoto problému se často dají zachytit už při pohovoru. Pokud vám personalista při pohovoru není schopen říci, co bude náplní vaší práce, kdo bude vaším nadřízeným a jak bude stáž probíhat, je to často varovný signál, že oddělení, u kterého se o stáž ucházíte, nemá koncepci stáže příliš promyšlenou, či o stážistovi vůbec neví. 
 

§  Stáž ano či ne?

Jsou tedy stáže dobrý nápad? Celkově ano, nabyté zkušenosti jsou nenahraditelné. Neberte to ale tak, že musíte vzít každou stáž, která se namane, a pokud nemáte z pozice a firmy dobrý pocit, či se společnost už při výběrovém řízení chová neseriózně, je nejlepší nechat nabídku plavat, a hledat dál.