Sušení prádla sublimací

Je pravda, že sušák na prádlo, plný tuhý zmrzlých oděvů, se zdá být opravdu něco zvláštního, a tak mnoho lidí jen zakroutí úžasem. Ale ve skutečnosti je prádlo suché i v mrazivých teplotách venku. Tajemství se nazývá sublimace. Pokud se teploměr dostane pod bod mrazu, prádlo nejdříve zmrzne, hned potom se uskuteční tzv. fázový přechod – led se přemění do plynného stavu. To tedy znamená, že i při -20 stupních prádlo na věšáku na zahradě uschne. Tento proces může samozřejmě trvat mírně déle než sušení oblečení v letních teplotách, ale kdykoli je to možné, může být prádlo ponecháno na čerstvém vzduchu. K tomu je potřeba trochu trpělivosti: kdo si vezme prádlo tuhé a zmrzlé ze šňůry, samozřejmě nemůže očekávat, že bude suché. Takže jej nechte venku, dokud nedojde k sublimaci a prádlo nebude suché.
šest kolíčků

Vítr a vlhkost hrají roli

Sublimace je snadno pochopitelný fyzický proces, ale sušení prádla závisí také na převládající vlhkosti a pohybu větru. Nezáleží na tom, jestli se voda jednoduše odpaří nebo se změní ze zmrzlé na plynnou – vlhkost musí uniknout z vláken prádla a musí být absorbována vzduchem. Vítr tento proces výrazně zrychluje, ale příliš nepomáhá, pokud relativní vlhkost dosahuje 100%, pak vzduch nemůže absorbovat vlhkost. Proto mrazivý a suchý den slibuje nejlepší výsledky sušení.
složené ručníky

Měkké prádlo v mrazu?

Když i dětské podkolenky vypadají na šňůře jako mini verze hokejové hole, džíny jsou tuhé jako dřevěné kolíky na prádlo, pak si lze jen těžko představit, že oblečení bude opravdu suché. Ale je to skutečně tak a tento účinek je zvláště patrný na froté ručníku. V létě jsou bohužel často velmi těžké kvůli velmi vysokým teplotám, ale když schnou na mrazu, jsou poté vlákna velmi měkká a mohou dokonce absorbovat více vody, než ručníky, které byly ošetřené aviváží.

Výhody sušení oblečení v mrazu

Samozřejmě, můžete zapnout elektrickou sušičku prádla a v krátké době je vaše prádlo suché a připravené na uložení do skříně. Tento spotřebič však bohužel potřebuje poměrně velké množství elektřiny, takže pravidelné používání elektrické sušárny se výrazně projeví na účtu elektřiny. Můžete také postavit sušák v bytě – ale brzy se okna zarosí v důsledku zvýšené vlhkosti v místnosti. Pouze časté větrání může zabránit tvorbě plísní v průběhu času. Při věšení prádla na volném prostranství ušetříte peníze a zabráníte příliš vysoké vlhkosti v obývacích místnostech.
Sušení prádla v chladu je o zvyku. Vyzkoušejte to! Budete překvapeni nádherně měkkým spodním prádlem, které si rovněž udrží nezaměnitelnou vůni čerstvého vzduchu.

4/5 - (2 votes)